wtorek, 12 listopada 2019

Jak działa Joga Kundalini na stres - artykół


tłumaczenie artykułu ze strony www.spiritvoyage.com

Radzenie sobie ze stresem dzięki Jodze Kundalini

autor: Julie Eisenberg (Spirit Voyage)

Żyjemy w stresującym świecie i najczęściej nie wiemy, jak sobie z tym poradzić. Praca, rodzina i regularne codzienne zobowiązania same w sobie powodują duży stres, a stres pogarsza pojawiające się od czasu do czasu sytuacje kryzysowe.
W dzisiejszych czasach powszechną mantrą jest: „Jestem całkowicie zestresowany!”
Na szczęście Joga Kundalini oferuje wiele narzędzi do radzenia sobie ze stresem.
W rzeczywistości zarządzanie stresem jest wspaniałym efektem ubocznym konsekwentnej praktyki Jogi Kundalini!
Ważne jest, aby zrozumieć, że stres jest stanem, a nie chorobą. Zbyt duży stres zaczyna wpływać na nasze myśli, zachowania, a nawet na nasze zdrowie fizyczne. Z czasem stres zmniejsza naszą witalność i zmniejsza naszą zdolność do cieszenia się życiem. Ale kiedy nauczymy się rozpoznawać rzeczy w naszym życiu, które wywołują reakcje na stres, robimy ważny krok w kierunku radzenia sobie ze stresem. Następnie możemy skierować tę świadomość na zrozumienie naszej „osobowości stresowej”, naszej zdolności do radzenia sobie ze stresem i pozostania w stałym stanie. Dzięki Jodze i Medytacji możemy skutecznie zarządzać naszą osobowością stresową i działać autentycznie, nawet w obliczu bardzo stresujących sytuacji.
Wiele Kriji Jogi Kundalini bezpośrednio odnosi się do stresu. Yogi Bhajan nauczał bardzo prostej medytacji o nazwie „Medytacja w celu złagodzenia stresu”.

Usiądź z zamkniętymi oczami, rękami w Gian Murze lub w innej wygodnej pozycji. Wykonaj wdech przez nos w 8 równych pociągnięciach, a następnie wydech przez nos jednym głębokim i silnym strumieniem powietrza. Ćwicz przez 11 minut, a zakończ trzy głębokimi, głębokimi oddechami, wstrzymując oddech za każdym razem przez 10-20 sekund i wykonując ruchy ramionami tak szybko, jak to możliwe podczas ostatniego oddechu.

Podczas gdy pranajamy i medytacje są bardzo ważne w radzeniu sobie ze stresem, nie zapomnij o mocy Kriji Jogi Kundalini, aby również sobie pomóc. Fizyczne efekty ćwiczeń wywierają nacisk na układ gruczołowy, tworząc reakcję fizjologiczną, która przeciwdziała skutkom stresu. Joga Kundalini wzmacnia również przywspółczulny układ nerwowy, nasz tryb „odpoczynku i trawienia”, który przeciwdziała reakcji „walki lub ucieczki”, która jest wyzwalana, gdy jesteśmy pod wpływem stresu. (….)
Trochę stresu nie jest złą rzeczą, a jednym ze sposobów, w jaki Joga Kundalini pomaga nam nauczyć się radzić sobie ze stresem, jest rzucanie nam wyzwań w stresujących sytuacjach (takich jak trzymanie rąk przez 3 minuty lub dłużej!).Kiedy skutecznie sprostamy tym wyzwaniom, wywołujemy reakcję leczniczą w naszych ciałach. Przetrwamy i dostosowujemy się, i jesteśmy gotowi podjąć kolejne wyzwanie - bez stresu. W tym sensie prawie KAŻDA Krija pomoże radzić sobie ze stresem poprzez regularne ćwiczenia.
Dobrze jest także wyjrzeć poza matę do jogi. Kiedy zauważysz pojawiające się reakcje na stres, zostaw to, co robisz, i idź na spacer lub zrób coś, co sprawia ci przyjemność, np. jazda na rowerze, bieganie lub podnoszenie ciężarów. Jeśli nie masz regularnych ćwiczeń, zacznij stopniowo i buduj zaangażowanie. Umiarkowane regularne ćwiczenia mogą zwiększyć reakcję relaksacyjną, a brak ćwiczeń fizycznych przyczynia się do wielu chorób przewlekłych.
Gdy zaczniesz rozumieć, co powoduje własne reakcje na stres, znajdziesz narzędzia do zarządzania tym. Nie odkładaj tego! Radzenie sobie ze stresem jest łatwiejsze niż się wydaje, a dzięki Jodze i Medytacji Kundalini narzędzia są szeroko dostępne.
Życzę ci dużo miłości i światła. Sat nam.

Brak komentarzy: