czwartek, 7 listopada 2019

Joga Kundalini i reakcja na stres - artykuł


Tłumaczenie artykułu ze strony www.3HO.org

Joga Kundalini i reakcja na stres

Autor: Dr Shanti Shanti Kaur
Najprostszy opis stresu, jaki kiedykolwiek słyszałam, pochodzi od kanadyjskiego lekarza Hansa Selye, który jako pierwszy zapożyczył to słowo od inżynierii i zastosował je do fizjologicznego procesu obserwowanego u swoich pacjentów. Opisał stres jako po prostu przystosowanie się ciała do zmian.Tak reagujemy, gdy wystąpi zdarzenie wewnętrzne lub zewnętrzne.
Zmiana może być tak prosta jak zmiana temperatury pokojowej lub tak destabilizująca jak utrata pracy. Ponieważ zmiana zachodzi prawie w każdej chwili, reakcja na stres pojawia się prawie w każdej chwili. Stres jest naturalny i konieczny.
Z czasem tworzymy własny indywidualny wzór reakcji na stres poprzez nasze myśli i przekonania, nasze reakcje emocjonalne, sposób oddychania oraz sposób, w jaki trzymamy i poruszamy naszym ciałem. Ten wzorzec zostaje ustalony w pewnym momencie i chociaż ta reakcja ma być pomocna, najczęściej nasz osobisty wzór reakcji na stres blokuje naturalny przepływ spokoju w ciele, i często chorujemy, łatwo się męczymy, często jesteśmy drażliwi, i ogólnie „zestresowani”.
W każdej reakcji na stres korzystamy z możliwości układu gruczołowego i nerwowego, co z kolei wpływa na wrażliwość i witalność odpowiedzi immunologicznej.
To, gdzie utrzymujemy napięcie i jak szybko je uwalniamy - nasza indywidualna, osobista reakcja na stres - określa, co dzieje się w naszym ciele, ile mamy energii, jak jesteśmy zdrowi i jak się czujemy pod koniec dnia. Jedną z cech zdrowej reakcji na stres jest podejmowanie działań, gdy jest ono potrzebne, i pauza lub wewnętrzny odpoczynek, gdy jest to konieczne.
Najciężej pracujący mięsień w ciele, serce, działa w ten sposób. Nie kończy pracować od chwili, gdy pierwszy raz bije, gdy jesteśmy jeszcze w łonie matki, dopóki nie weźmiemy ostatniego oddechu. Zauważ jednak bicie serca: akcja, pauza, akcja, pauza. Sam stres nie jest niezdrowy ale pozostawanie w stresie bez przerwy, jest niezdrowe!.
Pod koniec dnia James czuł się wyczerpany i każdego miesiąca brał trzy lub więcej dni choroby. „Byłem bliski utraty pracy jako bankier inwestycyjny, byłem tak bardzo nieobecny. Ale po prostu nie mogłem nadążyć za tym. Wcześnie rano wstawanie z łóżka było dużym wysiłkiem. Nienawidziłem mojego życie takie, jakie było. Czułem, że zawsze pracuję, nawet kiedy nie byłem w biurze. Moja koncentracja była słaba, a mój temperament był niski wobec moich współpracowników. Szefa zasugerował, że muszę wprowadzić pewne zmiany ”.
Otrzymał porady z programu pomocy dla pracowników w swojej firmie i zaczął uczestniczyć w zajęciach jogi i medytacji dwa razy w tygodniu.
Joga Kundalini to metoda, aby stać się niczym, aby wszystko mogło przez ciebie przepłynąć”.
-Yogi Bhajan
Oddech Jogiczny
W tej chwili weź głęboki oddech. Każdy dobry, jogiczny oddech zaczyna się od wydechu. Pozwól więc, aby oddech wydostał się z twojego brzucha. Zapewnia to miejsce na inhalację. Po zakończeniu wydechu wdech. Po zakończeniu wdechu wydech.
Kontynuuj oddychanie świadomie. Zauważ w swoim ciele, gdzie oddech przychodzi łatwo, gdzie jest ograniczony. Zwróć uwagę, która część tułowia porusza się, a która nie. Zwróć uwagę, gdzie oddech się zatrzymuje i jak głęboko sięga, zarówno podczas wdechu, jak i wydechu.
Przez cały dzień obserwuj swój wzorzec oddychania i miejsce, w których utrzymujesz napięcie w ciele. Czy wstrzymujesz oddech podczas myślenia? Podczas słuchania ?Podczas wykonywania niektórych zadań? ? Czy podnosisz ramiona czy ściskasz brzuch? Wszystko to jest częścią twojego osobistego wzorca reakcji na stres.
Po zapoznaniu się ze swoim wzorcem możesz z nim wchodzić w interakcje, modyfikować go i dostosowywać do własnych potrzeb.
Jogini uczą, że oddech jest życiem umysłu. Oznacza to, że o jakości naszych myśli i reakcji emocjonalnych decyduje nasz oddech. Oddech to nasze bezpośrednie połączenie z naszym duchem, nastrojem, energią i nadzieją.
Na poziomie fizycznym jest to praktyka różnych jogicznych technik oddychania, które wzmacniają układ nerwowy i równoważą działanie układu gruczołowego. Ponieważ te dwa systemy mają kluczowe znaczenie dla reakcji na stres, wzmocnienie ich poprzez prawidłowe oddychanie faktycznie przerywa poprzednie wzorce i tworzy zdrową reakcję na stres. Oddychając z pępka rozwijamy głębszą relację z rdzeniem ciała, przynosząc większą pewność siebie i spokój.
Efektywny ruch ciała
Co sprawia, że Joga Kundalini jest bardziej skuteczna w redukcji stresu niż powiedzmy 20 minut na maszynie eliptycznej na siłowni? Joga Kundalini zapewnia pełny system efektywnego ruchu dla ciała. Podczas gdy większość form ćwiczeń zmniejsza stres, Joga Kundalini jest wyjątkowo odpowiednia ze względu na jej pozytywny wpływ na gruczoły i nerwy.
Asany Jogi Kundalini, ustawione w sekwencji (Krija), bezpośrednio uwalniają napięcie narastające w czasie od wstrzymywania oddechu i różnych mięśni w określonym schemacie reakcji na stres. Nawet pot powstający podczas ćwiczeń jogi jest inny, ponieważ jest wynikiem głębokiego gruczołowego doświadczenia, a nie tylko reakcji organizmu na wysiłek.
Praktyka Jogi Kundalini uwalnia napięcie z narządów wewnętrznych, nerwów i gruczołów i tworzy wewnętrzną biochemię spokoju, wewnętrznej równowagi i głębi siebie.
Dzięki Jodze Kundalini i towarzyszącym jej praktykom oddechu i medytacji możemy zmienić stare wzorce reakcji na stres. Ponadto, aby odwrócić złe skutki długotrwałego stresu i zwiększyć naszą zdolność do formowania i utrzymywania zdrowych wzorców reagowania na stres, oddech, medytacja i ruch są niezbędne.
Spójrzmy prawdzie w oczy, każdy z nas staje się nieefektywny i mniej skuteczny pod wpływem stresu. Krótko mówiąc, nie mamy czasu, aby nie ćwiczyć jogi i medytacji.


Shanti Shanti Kaur Khalsa,PhD, C-IAYT, wprowadza starożytne nauki Jogi Kundalini do współczesnej medycyny jako Dyrektor Założycielski Centrum Medycyny i Humanologii Guru Ram Das. Pod kierunkiem Yogi Bhajana opracowała i kieruje akredytowanym przez IAYT 1000-godzinnym Międzynarodowym Szkoleniem Profesjonalnej Terapii Jogi Kundalini. Nauczyciel Jogi Kundalini od 1971 roku, dr Khalsa zaczęła specjalizować się w nauczaniu jogi i medytacji Kundalini dla osób z przewlekłymi lub zagrażającymi życiu chorobami i członków ich rodzin w 1986 roku pod kierunkiem Yogi Bhajana.
Jest certyfikowanym terapeutą jogi, mentorem prowadzącym szkolenia dla nauczycieli Jogi Kundalini na poziomach 1 i 2, terapeutą rodziny medycznej i członkiem statutowym Międzynarodowego Stowarzyszenia Terapeutów Jogi. Jej program Jogi Kundalini dla osób żyjących z HIV został opisany w książce „Joga jako medycyna” Timothy'ego McCalla, a jej przełomowa praca jako terapeutki Jogi Kundalini została opisana w książce „Terapia jogą i medycyna integracyjna: gdzie starożytna nauka i współczesna medycyna” .

Brak komentarzy: