wtorek, 11 października 2016

"Joga w Polsce" seminarium naukowe na AWF Wroclaw - podsumowanie

8-9 października 2016 na Akademii Wychowania Fizycznego we Wroclawiu odbyło się seminarium naukowe pt. „Joga w Polsce”.  Zostały przedstawione sylwetki Polaków którzy przyczynili się do rozpowszechniania nauki i praktyki jogi w powojennej Polsce. Poznaliśmy niezwykle historie Leona Cyborana, Tadeusza Paska, Murycego Frydmana i Wandy Dynowskiej.
Leonowi Cyboranowi zawdzięczamy bezpośredni przekład z sanskrytu Jogasutr przypisywanych Patandzalemu (II w. p.n.e) – tutaj treść tłumaczenia: http://omgurudev.w.interiowo.pl/jogasutry.htm  lub wydanie książkowe PWN z komentarzem: http://ksiegarnia.pwn.pl/Jogasutry-przypisywane-Patandzalemu-i-Jogabhaszja-czyli-komentarz-do-Jogasutr-przypisywany-Wjasie,68474401,p.html

Dzięki polaczeniu skype z zagranicznymi goscmi dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje joga w szkołach w takich krajach jak Indie, USA, Chorwacja – usłyszeliśmy także informacje o  najnowszych wynikach badan nad korzyściami płynącymi z programów jogi w szkołach. Także kilka prezentacji polskich badan pokazywało jaki wpływ na dzieci i pewne grupy zawodowe ma praktyka jogi. Obok pracy umysłowej także odbywały się praktyczne warsztaty.


Gdzie jesteśmy w Polsce z joga? W podsumowaniu prof. L. Kulmatycki mowi: „..wg. koncepcji De Michelis można powiedzieć ze w Polsce jesteśmy ok. 30 lat za krajami, które już ponad 10 lat temu weszły w etap akulturacji. My jesteśmy na etapie konsolidacji (następującym po etapie popularyzacji). Owszem joga wolno wchodzi do systemu edukacji (najwyraźniej akademickiej, ale tez szkolnictwa na etapach wcześniejszy). Nie jest jednak obecna w grantach naukowych czy w terapii.”

Brak komentarzy: