poniedziałek, 26 czerwca 2017

Kim sa moi nauczyciele?

Wierze ze każda spotkana na mojej drodze osoba jest moim nauczycielem. Są jednak specjalni nauczyciele w moim życiu. Myślę np. o mojej córce, o osobach z którymi łączy mnie trudna relacja lub o osobach aniołach które inspirują i zostawiają piękne światło. Specjalna kategoria, to duchowi nauczyciele - przewodnicy. Podobno naszej duszy w tej podroży Ziemskiej dany jest Umysł oraz spotkanie swojego przewodnika duchowego.

Ostatnio zastanawiam się jak trudno przyjmować świadomie lekcje od naszych napotkanych nauczycieli. Jak musze być uważna aby odczytywać to co mam wziąć z tego spotkania a nie pójść za swoimi emocjami. Staram się zwracać uwagę na to co ja do o innych osób i o innych osobach- wtedy mogę odczytać swoje projekcje i wyobrażenia. To działa także w druga stronę! Jeżeli ktoś o mnie cos mówi to jest właśnie o nim samym. 

Yogi Bhajan, mistrz Jogi Kundalini, który sprowadził te technikę na Zachód, zdefiniował w następujący sposób nauczyciela jogi:

"Nauczyciel jest tym kim, kogo nie dotykają pary przeciwieństw. I najbrzydszymi i najbardziej pięknemu daje jedynie błogosławieństwa".

Osobiście idę za nauczycielami jogi oraz innych technik tez, którzy:
- są neutralni, działają poprzez swój neutralny umysł
- dają doświadczenie 
- pomagają i służą w podnoszeniu świadomości 
- mówią prosto i żyją prosto
- maja szerokie serce i głębokie rozumienie.

Nauczanie jogi jak mawiał Yogi Bhajan jest nieskończonością - nauczyciel udostępnia siebie jako narzędzia do doświadczania przez pobierającego naukę przepływu energii i rzeczywistości.
Słowo Guru oznacza tego kto przynosi światło do ciemności. 

Na zdjęciu: Guru Dharam i ja na III festiwalu jogi kundalini w Polsce, na którym prowadził swoją lekcje "przełamywanie bloków karmicznych".  Guru Dharama poznałam w 2005 roku w Anglii na moim kursie nauczycielskim. Kiedy go zobaczyłam  pierwszy raz w życiu pomyślałam ze jeszcze nie widziałam tak drugiej brody! Potem na ekrany kin weszła pierwsza część "Władcy pierścieni" i do dzisiaj przypomina mi czarodzieja Gandalafa - dobroduszny i z humorem. Tak na serio to wystarczy sama obecność w pobliżu Guru Dharama aby poczuć promieniujący spokój i neutralność w sobie. 
https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif


Brak komentarzy: