poniedziałek, 15 lipca 2013

Tekst: "Pokonanie Zimnej Depresji"

(autor dr.Shanti Shanti K. Khalsa na podstawie nauk Yogi Bhajana, tumaczenie Grazyna Smith)
Uwaga: brak polskiej trzcionki

Zimna Depresja jest naszym największym wyzwaniem, od momentu wejscia w erę Wodnika. Wplywa na witalność ducha i prowadzi nas do innych zachowan niz bysmy sie spodzieali. Yogi Bhajan, mistrz Jogi Kundalini, ostrzegal nas, że w przechodzeniu do Ery Wodnika, to znaczy do roku 2038, ludzkość bedzie cierpiec na zjawisko tzw. Zimnej Depresji.
Co to jest Zimna Depresja?
Gdy zewnętrzne wymagania sa wieksze niż wewnętrzna zdolność im sprostania, wykorzystujemy nasze rezerwy energii. Jesteśmy przygnębieni, jesteśmy tak otępiali i nieczuli na nasza własna jaźn, po prostu nie czujemy jej. Depresja jest zatem zwana "zimna", poniewaz prowadzi nas do wewnętrznej złości i izolacji od naszej duszy. Zimna Depresja jest wtedy gdy odcięci jestesmy od naszej duchowosci, źródła siły i wskazówek wewnętrznego przewodnika. W swej istocie jest to głębokie poczucie samotności, w ktorej przeważa poczucie lęku i utraty znaczenia. Yogi Bhajan nazwał to, "milczeniem duszy". Instynktownie przeciwdziałamy Zimnej Depresji tworzac zachowania, które spełniaja potrzebę stymulacji. Człowiek doświadczajacy Zimnej Depresji nie wyglada aby doswiadczal depresjii. Wyglada, że jest zajęty, aktywny i mocno napiety. Wyglada na przepracowanego, albo tworzy sytuacje kryzysowe albo wyglada jakby wypil 6  napojow energetyzujacych. Taka osoba uprawia sporty ekstremalne, podejmuje ryzyka albo popada w uzależnienia. Intensywna Zimna Depresja prowadzi do reaktywności, niecierpliwości i dramatu. Czy znasz kogoś takiego? Zimna Depresja to nie tylko osobiste wyzwanie, występuje w obrębie całej populacji w globalnej skali. Tzw.Era Wodnika wiaze sie ze zmianami częstotliwości energii dlatego Zimna Depresja może nagle wzrosnąć, jak nagły przypływ. Yogi Bhajan nazwal to zjawisko "szary okres" znany na Ziemi gdy dochodzilo do epokowych zmian.
Co powoduje Zimna Depresje?
Przeciążenie informacyjne, nieslabnacy stres i szybkie zmiany przyczyniaja się do powstawania Zimnej Depresji. Wiecej i szybciej. To elementy współczesnego życia. Systemy hormonalny i nerwowy u większości ludzi na naszej planecie nie są wystarczająco rozwinięte, aby sprostać temu wyzwaniu. Gdy nie mamy energii wewnątrz, szukamy jej poza nami. Zyjemy w pośpiechu.
Jak moze zadzialac joga?
Wszyscy jestesmy dotknieci skutkami presji w tych czasach. Nie możemy już sami wzmocnic sie poprzez siłę naszego organizmu. Musimy wzmocnic nasza częstotliwośc. Szybkie rozwiązanie? Pobierz energię z Prany, a nie z adrenaliny. Rytmiczny przepływ Prany nastepuje przez praktyke Kriji Jogi Kundalini, nastepuje odswiezenie systemow hormonalnego i nerwowego, uwalania sie z organizmu stary stres i wzorce reakcji stresowych. Mantra przerywa ciszę duszy i buduje cialo praniczne i promienne. To daje zarówno spokój i witalność. Czy jest szybsze rozwiązanie? Oddychać i śpiewać! Niech mantra wyreguluje oddech, aby przywrócić Prane. Niech język i wargi porusza punkty przeciec meridianow doprowadzajac do równowagi mózg aby radzil sobie ze stresem. Czujesz się tak pod presją nie możesz nic zrobić? Kliknij Play i nich mantra Ci towarzyszy. Nawet niech gra podczas snu. Niech w tym czasie dzwiek pracuje dla ciebie.
Oto prosta, krótka jogiczna praktyka, które pomogła wielu ludziom przezwyciężyć objawy Zimnej Depresjii. Zauważ, jak się czujesz po kilku dniach praktyki. Niech wraca radośc życia.
Medytacja Siedmiu-Fal Sat Nam - łatwa w praktyce, otwiera przepływ energii poprzez czakry i pomaga w stanach depresyjnych.
Pozycja ciala: usiadz z wyprostowanym kręgosłupem. Połóż dłonie na środku klatki piersiowej zlozone srodkami dloni, opierajac kciuki o mostek.
Skupienie oczu: zamknij oczy, podnies oczy pod powiekami koncentrując się na punkcie brwi.
Oddech i mantra: Weź głęboki wdech przez nos, koncentrując się na oddechu. Na wydechu wibruj dzwiek Sat Nam, SAT w sześciu falach (kolach), z krótkim NAM jako siódma fala. Sa - a - a - a - a - a - t Nam. Na każdej fali przenos dźwięk poprzez czakry lub centra energii, począwszy od podstawy kręgosłupa. Kontynuuj druga fale w drugim centrum, genitalia; potem trzeci punkt nad pępkiem, czwartym w sercu; piąty w gardle; szósty w punkcie brwi na czole, oraz siódmy na czubku głowy. Niech dzwiek Nam promieniuje na zewnątrz w górnej części głowy. Powtarzaj przez 15 min.
Koniec: Weź głęboki wdech przez nos, delikatnie wstrzymać oddech, słuchaj jak dźwięk rezonuje w ciszy. Wydech i relaks.
Komentarz: Ta medytacja czysci umysł z bolesnych wzorców myślowych tak jak fale oceanu obmywaja brzeg. Wibruj dźwięk Sat Nam w siedmiu falach a będziesz podnosić swoją energię, uzyskasz jasny umysł i otworzysz się do ponownego doświadczenia życia.  
(.........)
Gdy twoja energia wzrosnie i chcesz zachowac ten stan, wez sie za codzienną praktykę Krij jakie oferuje Joga Kundalini. Krija nie musi być długa, ale trzeba się spocić aby układ nerwowy i system wydzielania wewnetrznego stymulowal organizm od wewnątrz. Wybierz dowolna Krije, ktora cie rozrusza, lub ćwiczyć Krije na Wewnętrzna Zlosc.

6 komentarzy:

Wojciech Roszkowski pisze...

Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

Karolina Zarębska pisze...

Na pewno zmaganie się z depresją nie jest niczym miłym, ale są ludzie, którzy na pewno nam z tym problemem pomogą. Ja również czasami odwiedzam gabinet psychologiczny http://www.psycholog-psychoterapeuta-wroclaw.pl/ i muszę przyznać, że często wychodzę już z odpowiedzią na moje problemy.

Adrian Moczyński pisze...

Świetnie napisany artykuł.

Izabella Nowotka pisze...

Jak dla mnie jest bardzo ważne to, aby czasami udać się do gabinetu psychologa gdyż ja po prostu czasami nie jestem w stanie pomóc sobie z moimi problemami. Muszę przyznać, że bardzo chwalę sobie uczęszczanie do gabinetu https://dominikhaak.pl/ gdzie bez problemów znajduję wiele odpowiedzi.

Mateusz Domański pisze...

Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

Joanna Zadrożna pisze...

Z samą depresją można wygrać i myślę, że również ważna w tym temacie jest pomoc sprawdzonego psychologa. Jeśli miałabym kogoś polecić to w gabinecie http://www.terapiapoznan.pl/ na pewno każdy z nas znajdzie taką pomoc.