wtorek, 24 lipca 2018

lato 2018 - Boginie w nas - Artemida

Cykl wakacyjny „Boginie w nas” jest podróżą przez archetypy bogiń jakie odnajdujemy w starożytnych historiach.


O Artemido, pomóż mi się skupić na moim celu

W starożytnej Grecji znana jako Artemida, a w starożytnym Rzymie znana jako Diana, ucieleśnia archetyp wolnej duszy, radości, odwagi i wysportowanej kobiety, która szuka własnych celów wśród swoich interesowań. Czuje się niezależna i kompletna. Podąża za własnymi motywacjami i zainteresowaniami, nie wymagając zewnętrznej akceptacji. Reprezentuje siostrzeństwo, jest osobą która wspiera inne kobiety. Jest patronką ruchów kobiecych.
Artemida jest młodą i piękną córka Leto i Zeusa, siostra bliźniaczą Apolla, boga słońca. Wraz ze swoimi nimfami i psami myśliwskimi przemierza lasy, góry, łąki i ogrody. W krótkiej tunice, uzbrojona w łuk i kołczan ze strzałami, była łuczniczką o nieomylnej ręce. Jako bogini księżyca przedstawiano ja również z pochodnią w reku lub postacią dziewczyny, której głowę otaczają księżyc i gwiazdy. Jako boginkę dzikiej natury, kojarzono ja z nieudomowionymi, dzikimi zwierzętami.

Numerologia bogini Artemidy
Jest numerem trzy, który symbolizuje planetę Jupiter, władcę Strzelca, czyli ekspansję. Charakterystyka bogini jaka pokazują mity przedstawia trzecie ciało – Pozytywny Umysł. Artemida zachęca nas do podejmowania działania, co czasami powoduje ze jesteśmy za bardzo impulsywne. Z trzech kluczowych punktów osobowości, najbardziej obecnym jest rola Wybawczyni-Kontrolerki. Potrzebuje kontrolować całe środowisko, jednak nie może być kontrolowana przez nikogo innego. Identyfikuje siebie jako Wybawicielkę ofiar, co może jednak doprowadzić do postawy Prokuratora. Artemida staje w obronie nie zależnie od tego jakie niesie to za sobą konsekwencje. W swej gorliwości, razem ze swoim bratem bezlitośnie zabijają dzieci Niobe, która nieopatrznie sobie zadrwiła z ich matki że jest mniej płodna od niej. W micie o dziku z Calydon, poczucie niesprawiedliwości dla ofiary wywołuje gniew Artemidy. Słabym jej punktem jest właśnie gniew, który uwalnia w przenośni „dzika” który bezkrytycznie niszczy wszystko na swojej ścieżce.
W prawdziwym życiu możemy jedynie kontrolować iluzje niepodlegania prawom karmy (konsekwencje naszego działania). W trójkącie Dramatu Karpmana, mamy prawo karmy w użyciu. Kiedy gniew i frustracja jest obecna w Wybawicielu, prowadzi to do agresywnych lub agresywno-pasywnych zachowań, jak na przykład przechodzenie do roli Prokuratora z roli Wybawcy. Bycie świadomym relacji w trójkącie Ofiara-Prokurator-Wybawiciel oraz zamiany tych ról, umożliwia każdemu uczestnikowi przerwać ten krąg i asertywnie wyrazić swoje potrzeby oraz podjąć konieczną akcję zmiany sytuacji która już nam więcej nie sprzyja.

W kolejnym micie Akteon, myśliwy który podglądał nimfy i Artemidę kąpiące się w jeziorze, został ukarany w srogi sposób - został zamieniony w jelenia, którego rozszarpały jego własne psy myśliwskie. Artemida bez zastanowienia wymierzyła karę, stając się Prokuratorem bez dawania prawa do uczciwego procesu. Ma tendencję do identyfikowania ofiary i natychmiastowego przyjęcia roli Wybawiciela, a tym samym traci perspektywę, która pozwoliłaby jej na głębszą ocenę sytuacji przed podjęciem działań. Poznanie naszych tendencji i zdrowe docenianie siebie daje nam poczucie sprawiedliwości, które pozwala nam właściwie oceniać sytuacje.
Armida jest numerem trzy, co powoduje „siłę duszy”. Nadzieja na przyszłość i ekscytacja aby sprostać wyzwaniom jakie stawia przed nią życie. Ma zaradną duszę. Lubi realizować swoje pomysły ze względu na jej kreatywną naturę, jak wskazuje księżyc i łuk związany z jej wizerunkiem. Artemida tańczy na leśnych polanach ze swoimi nimfami. W ten sposób wyraża swoje prawo do samoekspresji, co wiąże się z niepodleganiem żadnej kontroli i innym wymogom zewnętrznym. Siła samoekspresji leży w naszym pępku. Tonowanie i aktywowanie punktu pępka daje nam siłę to wyrażania swojej kreatywnej natury. Wyrażanie siebie, gdy nie konkurujemy ani nie potrzebujemy kontrolować wszystkiego, wzmacnia ideę, że wszyscy są równi.
Wspiera naszą niezależność i współzależność. Uwalnia nas, ponieważ nie musimy już usprawiedliwiać naszej obecności poprzez nieprzerwaną działalność, ale mamy prawo do wypowiadania się i bycia widzianym, ponieważ po prostu jesteśmy.

Przezwyciężanie Bogini Artemidy – pomyśl o następujących sytuacjach:
DAR – co podarowałabyś od niewinnej, pięknej i młodej siebie, co mogłoby zasilić ciebie w wieku dojrzałym?
WYBACZENIE i ZAPOMNIENIE – co chciałbyś w swoim zyciu odpuścić i przebaczyć innym lub sobie a co ma wpływ na sposób postrzegania ludzi i zdarzeń?

Dobrze byłoby wzmocnić punkt pępka, można używać Sat Kriji czy oddechu ognia. Także dobrze jest prowadzić dziennik, śpiewać głośno 31 min, oglądać komedie i zachowywać milczenie.
Bogini Artemida odpowiada Pozytywnemu Umysłowi w numerologii jogicznej. Ona jest ta co daje nam optymistyczne widzenie rożnych możliwości. Kiedy jesteśmy pod wpływem Artemidy następuje pewien brak balansu – nasz umysł pcha nas do akcji, nie dając nam czasu do namysłu, aby zobaczyć za i przeciw, adekwatnych do sytuacji. Negatywny umył pokazuje nam trudności a Pozytywny – możliwości, kiedy oba nie są zrównoważone, to rozpoczynamy od razu akcję, impulsywnie, bez zastanawiania się jakie będą konsekwencje podjętych działań.
Artemida nie była nigdy po stronie ofiary, jednak jej działania wobec innych osób stawiały te osoby po stronie ofiary. Potencjalnie negatywne aspekty bogini Artemidy:
pogarda dla bezbronności, gniew, niedostępność, bezwzględność, pochopne działanie.

Spróbujmy przyjąć błogosławieństwa od Artemidy, możemy spróbować następujących rzeczy: aktywność w naturze, grupowa i indywidualna, grupa wsparcia dla kobiet w szukaniu swojej wizji, sporty z konkurowaniem: łucznictwo, tai-chi, szermierka, zwiedzanie nowych miejsc, wyjazdy kobiece, spanie na zewnątrz w przyrodzie.
Przy ustalaniu swojego celu w poszukiwaniu autentycznej siebie, możesz uzyć weryfikacji swojego celu metoda NLP:
1. sformułuj w sposób pozytywny swój cel: czego chcesz?
2. jak chcesz osiągnąć ten cel? co będziesz czuć, widzieć i słyszeć kiedy osiągniesz ten cel? bądź dokładana w opisywaniu jak to będzie kiedy osiągniesz ten cel
3. sprawdź czy osiągniecie celu jest możliwe przez ciebie samą, czy potrzebujesz pomocy, od kogo?
4. jak zamierzasz utrzymywać osiągnięty cel?
5. jak twoje otoczenie, rodzina, partner, przyjaciele będą reagować, znajdować cie gdy cel Twój zostanie osiągnięty?


bibliografia:
The Cycle of the Godess That You Are – Siri Sundri Kaur

Boginie w każdej kobiecie – Jean Shinoda Bolen


Brak komentarzy: